Języki obce i język polski – INFORMACJA DLA STUDENTÓW I ROKU studiów II stopnia r. ak. 2023/24

20.09.2023 Informacja

PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

INFORMACJA DLA WSZYSTKICH STUDENTÓW I ROKU STUDIÓW II STOPNIA oprócz ARCHITEKTURY, PIELĘGNIARSTWA i KRYMINOLOGII. Informacja dla tych kierunków znajduje się na dole strony.

1. OBOWIĄZKOWE LEKTORATY
Lektorat języka obcego na studiach II stopnia jest przedmiotem obowiązkowym, odbywa się w III semestrze (dla naboru październikowego; dla naboru lutowego  w II semestrze), trwa jeden semestr (30 godzin) i kończy się zaliczeniem z oceną. W ramach lektoratu odbywa się nauka języka specjalistycznego zgodnego z kierunkiem studiów.

2. WYBÓR JĘZYKA OBCEGO
Decyzję o wyborze języka podejmowali Państwo podczas wypełniania dokumentów przy rekrutacji na studia. UWAGA! Jeżeli nie pamiętasz lub nie wiesz, jaki język wybrałaś/łeś (np. dokumenty były wypełniane przez rekrutera), jak najszybciej zgłoś się do Dziekanatu i poproś o sprawdzenie tej informacji w Twojej teczce!

UWAGA! Nie należy wybierać języka, którego się nie zna lub zna słabo.

3. POZIOM LEKTORATU JĘZYKA OBCEGO
Aby móc studiować język specjalistyczny zgodny z kierunkiem studiów, Student powinien posiadać umiejętności w ramach języka obcego ogólnego na poziomie przynajmniej B2. Jeżeli Student zna język na niższym poziomie, powinien wykorzystać dwa pierwsze semestry studiów (bez obowiązkowego lektoratu) na uzupełnienie swoich umiejętności.

4. ZMIANA JĘZYKA OBCEGO
Jeśli dokonałaś/łeś błędnego wyboru języka, do końca października (I rok studiów) możesz jeszcze zmienić swoją decyzję. W tym celu należy wysłać maila z precyzyjną informacją na adres: sjo@afm.edu.pl do 30 października.

5. ZWOLNIENIA Z LEKTORATÓW
W sprawie ewentualnego przepisywania ocen z lektoratu, należy zapoznać się z informacjami na stronie SJO. Uczestnictwo w zajęciach lektoratowych jest obowiązkowe dla wszystkich Studentów, dopóki nie uzyskają PISEMNEJ zgody na przepisanie oceny od Kierownictwa SJO. Z pytaniami w tej sprawie należy zgłaszać się do SJO osobiście, telefonicznie lub mailowo. Decyzje dot. ewentualnego przepisania oceny podejmowane są przez Kierownictwo SJO do końca października.

6. JĘZYK ANGIELSKI
Grupy języka angielskiego tworzone są na wszystkich kierunkach studiów II stopnia.

7. INNE JĘZYKI OBCE

Zgodnie z informacją w deklaracji wyboru języka, lektorat języka hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego i włoskiego zostanie uruchomiony wyłącznie przy odpowiedniej liczbie zgłoszonych chętnych.

8. JĘZYK POLSKI DLA OBCOKRAJOWCÓW
Studenci obcokrajowcy studiujący po polsku mają obowiązek uczęszczać na przedmiot Język polski akademicki, który zgodnie z planem studiów odbywa się w dwóch pierwszych semestrach nauki i obejmuje 120 jednostek dydaktycznych. Studenci, którzy w pierwszym semestrze uzyskają co najmniej ocenę dobrą, mogą być zwolnieni z uczęszczania na zajęcia w drugim semestrze. Studenci, którzy otrzymają ocenę niższą niż 4,0 będą obowiązkowo i odpłatnie uczestniczyć w zajęciach w drugim semestrze (60 godzin).

INNE KIERUNKI

PIELĘGNIARSTWO – STUDIA II STOPNIA

Obowiązkowym lektoratem na kierunku Pielęgniarstwo jest język angielski. Na studiach II stopnia są realizowane 3 semestry (90 godzin) lektoratu języka angielskiego medycznego. Docelowy poziom zaawansowania to poz. B2+. Lektorat kończy się zaliczeniem z oceną.

UWAGA! Studenci Pielęgniarstwa II stopnia w listopadzie będą proszeni o wykonanie testu online, który będzie miał na celu dokonanie podziału na grupy z języka angielskiego. Informacja dot. testu plasującego będzie podana na stronie Uczelni, SJO oraz Dziekanatów. Studenci, którzy nie wykonają testu online, zostaną przypisani do grupy, w której będzie miejsce, bez możliwości przeniesienia się.

ARCHITEKTURA – STUDIA II STOPNIA

Obowiązkowym lektoratem na kierunku Architektura, studia II stopnia, jest język angielski realizowany w ramach przedmiotu English for Architects. W ramach studiów realizowane jest 120 godzin języka specjalistycznego na poziomie min. B2+. Lektorat kończy się egzaminem.

KRYMINOLOGIA

Lektorat na kierunku Kryminologia rozpoczyna się w I semstrze studiów i trwa 1 semestr. W ramach lektoratu odbywa się nauka języka specjalistycznego zgodnego z kierunkiem studiów. Aby móc studiować język specjalistyczny zgodny z kierunkiem studiów, Student powinien posiadać umiejętności w ramach języka obcego ogólnego na poziomie przynajmniej B2. Prosimy o bardzo dokładne zapoznanie się z informacjami w punktach 2, 4, 5, 6, 7 i 8 powyżej.